13 octombrie 2009

Scutere, vacanta, toamna



Nu m-am insurat. Nu aveam unde sa-mi cresc copiii in dragoste, liniste, sanatate si intelepciune. Si alt motiv pentru casatorie nu vad, orice-ar zice parintii.

Nu mi-am luat casa. Nu renta pe termen lung. De banii aia puteam sta cu chirie pana la sfarsitul vietii in orice loc din lumea asta.

Nu mi-am schimbat masina dupa ce am terminat leasingul. E o masina buna, merge perfect, plus ca a fost urata de cand am luat-o, deci nu se demodeaza. Inca n-am vandut-o.

Am renuntat la cariera in publicitate. Publicitatea e ca Norvegia: castigi mult si nu ramai cu nimic. E o iluzie creatoare de iluzii. Nimic pentru oameni. Nici pentru cei care o consuma, nici pentru cei care o fac. Suflet pierdut. Mult suflet pierdut.

Nu mi-a placut sa cultiv conexiuni si relatii. N-am intrat in nicio retzea. Adevaratele prietenii nu au nevoie de multe tete-a-tete-uri. Nu te judeca si nu-ti lipsesc. Sunt intotdeuna cu tine. Celelalte - se racesc la fel de repede ca berea bauta in august pe o plaja la Mamaia.

Am pus ceva banutzi deoparte. Nu multi. Vreo 10.000 de euro. Nu vreau sa cumpar case sau terenuri pe-aici, nu vreau sa deschid afaceri sau sa petrec pana dimineata cu sexy-asiatica. Vreau sa invat sa traiesc cu cat am nevoie. Daca invatz, pot sa stau aici un an, doi, trei. Daca nu, stiu cativa oameni care or sa ma astepte la aeroport.

N-am fugit de nimeni si spre nimic. Mi-am luat dreptul de a exista, pur si simplu, de a trai ca un simplu om, neconditionat de nationalitate, statut social, istorie si istoric, trecut si asteptari. Dreptul de a ma plimba daca vreau si de a sta daca vreau, dreptul de a nu face baie in mare si de a nu sta la plaja doar pentru ca sunt aici. Dreptul de a nu incerca bucataria thailandeza sau curvele thailandeze. Dreptul de a nu fi nicaieri, nicicand.

Vi se pare mare chestie? Normal. Asa merge sistemul, inclusiv ala de operare. De-aia, nenea Bill Gates ne-a pus by default in setul de wallpapere ale mizeriei de Windows poze cu plaje albe si palmieri. Carrot and stick. Munceste, ma, 10 ore pe zi si-o sa stai 10 zile acolo. Piscina, cuba libre, mariachi, aer conditionat, fructe de mare, all inclusive, snorkelling. Maldive, Mauritius, Seychelles, Bora-Bora pentru patroni si top management. Hurghada, Bodrum, Costa Brava, hai un Phuket sau un Bali pentru middle management. Paralia Katerini, Nei Pori, Halkidiki si Antalya pentru astia mai mici. Si visul...visul ca intr-o zi o sa poti si tu sa te duci la resortul unde a fost superiorul tau direct, ca seful al mare nu arata pozele din vacanta la toti fraierii.

Mai bine, ca toate sunt facute de nevasta-sa in contre-jour cu un Nikon de 7000 de euro care n-are nicio vina.

Si acum, cateva precizari, ca deja ma simt jenat de atentia nemeritata ce mi se acorda (daca pana si Zoso a scris de bine de mine, e clar ca ceva nu merge in tzara aia):

1. N-am plecat singur. 3 prieteni au venit cu mine. De fapt, nici macar nu suntem prieteni, ci cunostinte. Oamenii au tratat propunerea mea la modul cel mai rational (asa cum si trebuie tratata) si au venit. In momentul asta, unul doarme si ceilalti doi - presupun - fac dragoste intr-o casutza pe malul marii.

2. N-am plecat in Thailanda. Aici am baza. Din Koh Samui, ma costa 100 de euro sa ajung la Jakarta sau Kuala Lumpur. Din Bucuresti, ma costa 7-800. E o decizie pur economica.

3. Nu scriu si nu pun poze ca sa ma dau mare sau sa dau cu tifla cuiva. Singurul meu scop - asa cum unii s-au prins deja de pe Tedoo.ro - e sa le arat romanilor ca distantele sunt o iluzie, ca e loc si rost si pentru noi pe lume. Ca e greu sa gasesti un loc mai ostil vietii decat cel in care ne-am nascut. Ca mandria de a fi roman, atata cata exista, ca identitatea noastra ca popor nu pot fi patrunse si capacitate fara contextualizare. Toti cei care trec pe blogul acesta imi sunt dragi, desi pe multi dintre ei nu ii cunosc. Lucrez pentru ei, fac poze pentru ei, incerc sa le povestesc ce vad si ce se intampla ca si cum ar fi cu mine. Nu sunt mai bun ca nimeni. Nu sunt nici vreun mare fotograf, nici vreun mare scriitor. Sunt si eu un omuletz care vrea sa inteleaga cine e si ce se va intampla cu el si cu lumea lui de maine incolo. Si care da, are aroganta de a cere un drept la cuvant atunci cand se discuta despre viatza lui.

Nu stiu cat de coerent am fost. Tin lucrurile astea in mine de multa vreme. Le-am impartasit ici si colo. Am primit diverse reactii. Dar nu mi-a spus nimeni ca planul meu e hazardat sau lipsit de logica. Iar pana acum a functionat.

Cei mai apropiati vecini ai mei sunt doi rusi, sot si sotie. Produc mici pastile de travel pentru o televiziune din Moscova. Sunt linistiti si modesti. Cand au venit, copilul lor avea un an. Acum are doi. Toata ziua alearga pe plaja. Si azi s-a jucat cu furtunul din gradina si mi-a udat adidasii lasati la soare.

O sa le cer tezaurul inapoi.

Quick and simple Thai recipes





Mod de preparare:
- se urca fomistul pe scuter si se duce 500 de metri mai incolo
- se negociaza cu tanti de la piatza, se platesc in final doi euro pentru un ananas mare si o legatura imensa de banane; stiu, tu le-ai fi luat mai ieftin.
- se intoarce acasa si se pun fructele la frigider; se tin o ora sau doua, dupa gust
- se curata ananasul si respectiv bananele, se feliaza si se aseaza pe o farfurie
- se serveste cu apa rece, apoi se fumeaza o tzigara ca sa nu ne imbolnavim de la atata sanatate.

12 octombrie 2009

11 octombrie 2009

10 octombrie 2009

Gone with the raft



O masina pana la aeroport, un avion pana la Istanbul, alt avion pana la Dubai, altul pana la Bangkok si inca unul pana la Samui. De aici, un microbus pana la port, un catamaran pana in Koh Pha Ngan si un taxi pana la Haad Salaad. Door to door, am facut 26 de ore.

Abia dupa ce-am ajuns, curatandu-ne de drum la o Singha rece, am aflat ca Ioana, Cristi si Andrei nu mai zburasera niciodata cu avionul. S-au descurcat admirabil. Nu le-a fost rau sau frica, nu s-au ratacit prin aeroporturi, iar baietii au reusit sa sit raga un pui de somn intre Dubai si Bangkok.

Pentru ca am venit sa stam mult timp, nu ne-am aruncat la cine stie ce cazari. Locuim in niste bungalowuri mititele la 2 minute de mers de plaja. 500 de bahti pe noapte, echivalentul a vreo 50 de RON. Casutzele beachfront sunt 800 de bahti pe noapte. Le lasam altora, sperand ca vom avea parte de sufficient beachfront in urmatoarele luni.

Ieri si alaltaieri am luat scutere si am luat insula la inconjurat sa ne cautam o casutza de inchiriat. Am evitat sudul insulei (zona Haad Rin) pentru ca e aglomerat si scump. Si pe-aici pe la noi e cam scump, iar plaja de la Haad Salaad e mica. Pe toata coasta de vest plaja e foarte ingusta si punctata de mangrove si uleioase pontoane pescaresti. In est, cu foarte mici exceptii, nu exista plaje. Ne-a ramas nordul si am ales zona Chaloklum, una dintre cele mai linistite si mai ieftine de pe toata insula.



Am gasit destule case, unele foarte dragutze. Marea lor problema e ca sunt mici. Noi vom fi 5 (si, de la anul, 6) si avem nevoie de minimum 4 camere, plus una “de oaspeti”, pentru prietenii care s-au inscris deja la o vizita pe-aici. Cele mai mari case pe care le-am gasit aveau trei. Majoritatea – una sau doua. Am fost nevoiti sa inchiriem doua, aflate la 50 de metri una de alta. Prima, chiar pe plaja, are o veranda imensa care da spre mare. A doua e ceva mai in spate, are vedere la padurea de palmieri, dar e mai solida si mai spatioasa. Dupa cateva maraieli, am decis sa le lasam Ioanei si lui Cristi casutza de pe plaja (“ca e si ei tineri”) si sa o luam noi pe cea din gradina. Oricum, suntem pe waiting list la o alta casa pe plaja, ocupata momentan de niste francezi care au luat-o pana in ianuarie.

Dupa Full Moon Party insula e golita de turisti. Azi-noapte am luat o sticla de rom si doua de cola si-am avut toata marea doar pentru noi. Am preparat cuba libre stand cu fundul in apa si am baut-o facand pluta. La un moment dat ne-a apucat o harjoana bahica, Cristi mi-a pus piedica, mi-am pierdut echilibrul si, incercand sa protejez romul din stanga si cola din dreapta, m-am sacrificat pe mine. Am cazut in apa cu eleganta unei ancore de pescador, lovindu-l in cadere pe Cristi cu sticla de rom in cap. Astazi, cand ne-am numarat, el avea un cucui iar eu eram plin de vanatai. In cadere, evident, am scapat sticla de rom. Tot din greseala, ca multe alte mari inventii ale lumii, a aparut si o noua reteta de cocktail: cuba libre cu apa de mare. Va recomand racoros.
Ioana s-a dus la masaj pe plaja si s-a intors cu un zambet orgasmic. Noi, astilalti, care ne-am mosait azi-noapte, trebuie sa asteptam sa ne treaca vanataile.



Pe la miezul noptii, Ioana a pescuit o fata care se plimba pe plaja si a invitat-o sa bea cu noi. O nemtioaica de 19 ani venita cu maica-sa in vacanta in Thailanda. Era ultima ei zi pe insula. Terminase liceul si nu se hotarase ce sa faca mai departe. Ioana a incercat s-o convinga sa se apuce de film sau animatie. Cristi i-a sugerat sa imbratiseze o cariera de traficant de armament. Eu i-am zis sa intre in publicitate si sa-si distruga cei mai frumosi ani. Andrei, ramas fara optiuni, a invitat-o sa fie prietena lui.

Pe urma ne-am apucat sa facem vocalize, convinsi ca marea si luna ne vor ajuta sa ne descoperim “vocile interioare”. Cu siguranta, putinii turisti cazati in casele de pe plaja au avut cosmaruri feroce, bantuite de monstri urlatori, capabili sa cante “ma dusei sa trec la Olt” timp de doua ore fara sa se plictiseasca.

La ora doua am revenit la camere. Copiii s-au culcat, eu am mai stat o ora pe chat cu “tzara”, sa along temerile si ingrijorarile.

Nu va faceti nicio problema, totul e perfect pana acum. Baietii s-au dus pana la nea proprietarul sa semneze hartiile pentru casa, eu stau pe veranda si ascult muzica (vedeti poza), Ioana citeste un manual de ghicit, e cald dar nu prea cald, ca bate briza. Intr-un cuvant, pasarele ciripesc. Va asteptam in vizita.

(Hai ca s-au intors baietii. Au negociat cu proprietarul si au obtinut, in pretul chiriei, un scuter. Perfect. Maine ne mutam)

8 octombrie 2009

2 octombrie 2009

Deci se poate

In seara asta fix la ora 8, cand Steaua incepea meciul cu Twente, m-am intalnit cu Oli, Ramona, Dori, Dinu si Elena la o terasa. Nu existau televizoare si nu ne-am uitat la meci. Am discutat despre Islanda si despre masini tunate pentru offroad.

Mi-am adus aminte de meci la doua ore dupa fluierul final, in drumul catre casa. Pentru o secunda, am vrut sa pornesc radioul sa aflu scorul meciului. Am zis "stai sa ajung acasa, sa vad pe net". Am ajuns acasa si am ascultat Bjork, mi-am reinstalat niste softuri, apoi am citit un interviu cu Andrei Plesu.

Abia acum 10 minute mi-am dat seama ca pot respira desi nu stiu scorul final. Intru pe GSP si scrollez dupa el. Zero la zero. Ce usurare.

Multumesc, baieti. Deci se poate.