20 septembrie 2009

SONY Twilight Footbal. Chamonix & Zermatt (un post aproape publicitar)











SONY au mesterit un cip nou (EXMOR R CMOS) pe care l-au pus pe Handycam-uri, pe DSLR-urile din gama Alpha si pe compactele Cybershot. Cipul asta e proiectat sa faca minuni in conditii de lumina scazuta.

Ca sa nu isi laude singuri marfa, SONY au invitat jurnalisti si fotografi din toata Europa sa-l testeze. Si inca ce test! Pe 22 septembrie, la echinoctiul de toamna, cand ziua e egala cu noaptea, vor organiza in paralel 7 meciuri de fotbal in 7 locatii mega-fotogenice din lume. Gen Iguacu Falls, Venetia sau Pinnacle Desert din Australia.

Cineva m-a barfit ca cica as fi fotograf si iata-ma ajuns la Chamonix, in coasta Mont Blanc-ului, asteptand cu infrigurare (la propriu, ca-s 5 grade aici) meciul de peste doua zile. Eu, un baiat din Urziceni (ce bulan a avut Dinamo cu golul ala din minutul 92...)

M-am jucat cu aparatul (un Cyber-shot TX1). Pentru o compacta, se misca foarte bine. Cipul ala face el ceva de scoate poze clare chiar si la lumina unei veioze. Dar marele test va avea loc martzi, deci sa nu anticipam.

In alta ordine de idei, la Chamonix e cam ca la Predeal. Doar muntii sunt de doua ori mai mari. Si preturile.

19 septembrie 2009

Toni



Toni are o pasiune. Ii place sa sugrume pui de pisica. In copilarie se tinea serios de ea. Scotocea prin curti si beciuri de bloc cu urechea atenta la mieunaturi juvenile. Gasea cuibul, gonea pisica mama cu pietre, apoi lua cate un pui si-i sucea gatul de mai multe ori, ca si cum ar fi incercat sa-l desurubeze. Dupa care trecea la puiul urmator.

Pasiunea lui Toni era intrucatva mostenita din familie. Taica-sau obisnuia sa vaneze porumbei voiajori pe care-i atragea intr-o capcana mesterita de el pe balcon, apoi ii gatuia si ii dadea nevesti-sii, regretata doamna Doina, sa-i faca ciulama.

"Mai, Toni...tu de ce sugrumi, ma, pisici? Ce, mananci pisici? Sugruma ce putem manca. Sau esti sadic, de-ala?" glumea ta-su cu Toni in anii de inceput ai pasiunii sale.

Dar vremea a trecut, Toni a crescut si s-a luat cu altele. A invatat sa se masturbeze, chestie care, in mod ciudat, i-am mai stins din pasiunea copilariei. A terminat liceul, s-a angajat, s-a insurat cu o colega de servici cu care are un baiat si o fata.

Ultima oara a omorat un pui de pisica anul trecut. Isi plimba baietelul in parc (nevasta-sa era in team building cu departamentul ei, iar aia mica era la socri) cand, deodata, vazu un pisoi balanganindu-se pe picioare in iarba. Toni a cules pisoiul cu o delicatete febrila. Horia, baietelul lui a facut ochii mari si a intins mainile spre animal. Toni i l-a pus in maini, apoi i-a luat mainile intr-ale lui si a sugrumat pisicul cu degetele lui Horia. Baietelul a inceput sa planga. Toni s-a speriat si i-a dat drumul din stransoare. Pisicul a cazut mort si moale pe ciment, iar Toni a inceput sa planga. In sufletul lui, odata cu trupul pisoiului, se dezisese si de vechea lui pasiune.

Timp de un an intreg (ba chiar mai mult, din iulie 2008), Toni n-a mai sugrumat nimic, desi se gandea zilnic la asta. Pana saptamana trecuta cand, rasfoind la intamplare internetul, dadu de site-ul Federatiei "Urmeaza-ti Pasiunea" care- invita pe toti membrii si simpatizantii ei sa vina pe 13 septembrie in parc si sa-si dea frau liber pasiunilor. Parea o chestie serioasa, mai ales ca site-ul avea .EU in coada.

Asa se face ca, in timp ce diversi pasionati se fotografiau, se dadeau cu rolele, fumau hasish sau vomitau in iarba, Toni a sugrumat 4 pisoi superbi. 3 tarcati si unul alb cu negru. Inca nu le dadusera ochii.

Toni si-a urmat pasiunea. Tu ce mai astepti?

14 septembrie 2009

11 septembrie 2009

Universul instalaţiilor



Cineva, un vecin meticulos sau un hot prins asupra faptului, s-a bagat intr-un calorifer si n-a mai putut iesi de acolo; s-a ratacit in reteaua de incalzire. Altfel nu pot sa-mi explic zvarcolirile violente care se aud pe coloana de la ora 4, acum fiind trecut de 9. Bietul om. Bietul om?

Spre norocul lui, pe 14 se fac primele teste cu apa calda. Lichidul va urca, incet si sigur, insotit de distinctivul pacanit al fontei dezmortite si il va impinge pe ratacit prin aerisirea de la etajul 10. Flamand si insetat, ud leoarca dar nevatamat, asa il vom intampina la iesire. Daca e sa fie vecinul, vom aplauda si-l vom servi cu un ceai cald. Daca e hotzul, il vom preda pe mana agentului comunitar Ion Gheorghe care are in grija blocul nostru, printre multe alte blocuri, spatii verzi si locuri de joaca pentru copii.

Dar pana pe 14 mai sunt 3 zile, iar intruderul ar trebui sa-si pastreze cumpatul si sa profite de sansa unica in care-a alunecat.

Vedeti dumneavoastra, sistemul asta de conducte, tzevi, robineti si calorifere e un soi de proto-internet. Cel care a adus incalzirea centrala in Romania ne-a racordat, practic, pentru prima oara, la un sistem informatic. Incalzirea centrala e un resoneur perfect al vietii de zi cu zi. Blocul insusi e o uriasa sala de concert construita pe verticala.

Secretul acusticii din vechile temple grecesti se ascundea in folosirea amforelor uriase in puncte atent calculate. Blocul meu, ca sa dau doar un exemplu, rezolva problema acusticii la fel de ingenios, prin sistemul de incalzire care joaca, astfel un dublu rol: transporta agentul termic dar si pe cel sonor-informational.

E un lucru pe care nu-l remarci in tumultul cotidian, cand vii acasa, deschizi televizorul, mai pui un compact-disc la pick-up, iti asculti copilul la matematica sau discuti aprins cu sotia. In momentele astea, poluarea sonora pe care o produci te impiedica sa asculti tanguiala conductei. Schimba-ti obiceiul. Cand vii acasa, intra direct in dormitor fara sa scoti o vorba, baga-te in pat si inchide ochii. Incet-incet, la inceput timide, apoi din ce in ce mai clare, vei auzi sunetele vietii.

Un stranut. Un cui care se bate. Latratul unui caine de talie mica. Stirile la radio. O femeie intre doua varste care vorbeste singura cu o ruda din provincie, probabil, la telefon. Cineva care urineaza, apoi trage apa. Cineva care se cearta. Un ragait de om satul. Un ras zglobiu de femeie tanara. Si undeva, pe la scara 5, sfredelitul vioi al unei bormasini.

Urechea iti devine tot mai receptiva. Sunete mici, discrete, iti devin accesibile. Sforaitul marunt al unui mosuletz. Oftatul unei femei. Zgomotul unui tel care piseaza cartofii pentru piure. Scartaitul buretelui peste farfuriile murdare. Ticaitul unui ceas desteptator.

Il invidiez pe omuletul care-a alunecat in instalatie si care, fie vorba intre noi, ar putea fi acum chiar in tzeava din dreapta mea nevazand, dar auzind cum buricele degetelor mele mangaie, una cate una, T-A-S-T-E-L-E.

Pfuuu!, daca ar avea un pic de curaj, de spirit al aventurii, ar porni ca un somon in amonte, spre conducta cea mare, all the way pana la centrala, unde se aduna toate vietile de zi cu zi. Va dati seama ce simfonie a existentei cotidiene e acolo? Stand lipit de conducta, ascultand cu mainile, cu picioarele, cu fesele, transformandu-si intreg trupul intr-o gigantica ureche, ar auzi mii, poate zeci de mii de vieti trecand pe langa el, ca Drumul Taberei e cartier mare. Mii de vieti trecand pe langa tine. Niciuna a ta.

Vocea fiicei care-si suna mama din Italia, de pe telefonul sotului. Glasul soptit al celui care alege, dupa o kabala numai de el stiuta, numerele pentru tragerea 6 din 49 de duminica viitoare. Rasuflarea incinsa a adolescentului. Apasarea rujului pe buze. Fosnetul pensiei numarate a nu stiu cata oara.

Ar fi pacat ca omul asta sa fie un amarat de hotz. Am fi nevoiti sa-l dam pe mana autoritatilor. Ar fi condamnat, ar lua povestea cu el in inchisoare, iar Romania ar mai pierde un poet.

Astept cu sperantza ziua de 14.

9 septembrie 2009

Doua rugaciuni romanesti

Vine Gheorghe la mine intr-o zi si zice: "Ma, te rog, da si mie 500 de euro imprumut. Sunt intr-o situatie nasoala." Ii dau.

A doua zi, ma duc la biserica si ma rog pentru Gheorghe. Sa-l ajute Dumnezeu, sa-l scoata din belele, sa-i mearga bine ca sa aiba de unde-mi da banii inapoi.

In alt colt al bisericii, ingenuncheat si cu lacrimi in ochi, il vad pe Gheorghe. Se ruga la Dumnezeu sa mor ca sa scape de datorie.

Nu stii ce sa mai citesti?

Salman Rushdie - Pamantul de sub talpile ei
Michel Houellebecq - Platforma
Umberto Eco - Insula zilei de ieri
Haruki Murakami - Cronica Pasarii Arc
Kurt Vonnegut - Galapagos
Paul Theroux - The Happy Isles of the Pacific
Arturo Vasquez Figueroa - Pamant Virgin
John Kennedy Toole - Conjuratia Imbecililor
Dino Buzzati - Desertul Tatarilor
Simon Singh - Marea Teorema a lui Fermat

8 septembrie 2009

Numele tău, ţară

9 AM, televizor: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
9.15 AM, pauza publicitara: pentru ca Romania va creste prin bun simt si responsabilitate.
10 AM, telefon: nu sunt in Romania, suna-ma luni
11 AM, telefon: bai, sa vezi ce-am patit la banca, numai in Romania se poate intampla asa ceva!
11.30 AM, internet: Romania a iesit din cursa pentru Campionatul Mondial din 2010.
1 PM, televizor: Romania a iesit din criza
2 PM, radio: aici Romania Actualitati. Ora exacta.
3 PM, televizor: in calitate de Presedinte al Romaniei, doresc sa-i asigur pe romani...
3.30 PM, internet: ...asta nu inseamna ca sunt de acord cu unirea Moldovei cu Romania.
4 PM, telefon: esti in Romania? poti sa vorbesti?
4.30, telefon: nu sunt in Romania, suna-ma marti.
5 PM, internet: XYZ invited you to join the Facebook Group "De ce iubim Romania?"
5.30 PM, televizor: recomandat de asociatia medicilor stomatologi cu libera practica din Romania
6 PM, televizor: Standard & Poor's a scazut ratingul pentru Romania
6.30 PM: Romania joaca miercuri impotriva Austriei
7 PM, internet: site-ul de stiri numarul 1 in Romania
7.30 PM, internet: Umilit in Romania, o campanie...
8 PM, telefon: bai, m-am saturat de Romania, nu mai suport toata mizeria asta.
8.30 PM, televizor: Sorin Oprescu si-a anuntat candidatura pentru functia de presedinte al Romaniei
9.30 PM, televizor: Credeti ca Romania e condusa de serviciile secrete? Trimiteti SMS la...
10.00 PM, internet: Romania a incurcat Franta chiar la Paris
10.15 PM, televizor: Cerbul de Aur! Brasov! Romania!
10.30 PM, televizor: ce-ar trebui sa faca Romania cu cele 4 miliarde de euro...?
11.00 PM, e-mail: Hi, I'm coming to Romania next week, hope to see you.
11.30 PM, televizor: dumneavoastra vreti sa spuneti ca in Romania anului 2009 e posibil...
11.55 PM, televizor: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Despre mine, despre tine, despre noi nu mai vorbeste nimeni.
Doar despre ea. Ca si cum ar exista. Haide, pa.

26 august 2009

A fi câine în România



- ciobanu, beat mort, mere de se culca; ramai tu cu toarasii tai si cu oile proastele de ele
- vine ursu, mere sa ia o oaie, el sare la ea, voi cainii sariti la el, hamham, mormor, luati labe peste ochi, colti peste stomace; unu, Labus, si-o ia rau, curge mult sange; ce facem? da-l dracu, hai sa-l dovedim pe urs
- dovediti ursul, va lingeti ranile, cururile si putzele; "ce face ala? o murit, saracu. Saracu. Dumnezeu sa-l ierte"
- iese ciobanu din stana zice "baaaaai javre imputite, ce-i cu galagia asta? de ce l-ati omorat, ma, pe Labus, jigodii ordinare?" si da-i picioare in ochi si peste stomace. Tot ce ramasese neatins atinge el.
- apoi mere iar sa se culce, cu capul pe Sfanta Scriptura, horcaind "Cu noi este Dumnezeu".
- zici "Tu-l in Hristos pe ma-sa"
- apoi meri sa omori o oaie, ca nu mai poti de nervi; in secunda doi iti pare rau-rau, dar nu mai ai ce sa schimbi; rau-raul a fost facut.
- dimineata. soarele rasare. tu, cu inima cat un paduche.
- ciobanu iese, isi aprinde o tigare, vede oaia moarta. se uita la voi, cainii.
- Pufaie si zice "E? Al dracu urs. Iar a omorat o oaie... Ce ţară de căcat."

25 august 2009